Jzyk Polski etina

Trochę historii

Gdy w 1995 roku amerykański koncern olejowy Quaker State decydował, komu w Europie powierzyć licencję na produkcje swoich olejów, wybór padł na szwajcarską firmę Oel Brack. Kandydatów z różnych krajów było kilku, ale po wcześniejszej, nieudanej próbie ulokowania produkcji w Hiszpanii zaostrzono kryteria selekcji. W efekcie Amerykanie zdecydowali się na znanego sobie, solidnego partnera, posiadającego podobnie jak oni wieloletnią tradycję w produkcji środków smarnych. I to tradycję niemałą, bo sięgającą lat 80-tych XIX stulecia.

Założycielem dzisiejszej Oel Brack A.G (rok założenia: 1880) był Walter Brack, protoplasta obecnych właścicieli. Początkowo pan Brack produkował swoje oleje i smary tylko dla potrzeb regionalnego, dynamicznie rozwijającego się przemysłu maszynowego i precyzyjnego. Położenie geograficzne firmy Hunzenschwil w kantonie Aargau - sprawiło jednak, że wkrótce oleje z Oel Brack dystrybuowano również w południowych Niemczech. Cieszyły się tam dobrą opinią użytkowników, i z tej racji potocznie nazywano je "Perfectol".

Nazwa przylgnęła do produktu i od 1920 roku oleje z Oel Brack produkowano i produkuje się do dzisiaj pod marką "Perfectol". Wichry historii szczęśliwie omijały Szwajcarię, dzięki czemu mogła się szybko i bezpiecznie rozwijać. Pojawiały się nowe, podyktowane przez rynek, potrzeby Oel Brack musiał, i chciał, się do nich dostosować. W poszukiwaniu rozwiązań syn założyciela pojechał aż za ocean. Tam zetknął się po raz pierwszy z firmą Quaker State w efekcie czego w 1938 roku pojawiły się w Szwajcarii amerykańskie oleje z charakterystycznym "Q" na opakowaniu.

Przez dziesiątki lat współpraca układała się znakomicie. Amerykanie byli zadowoleni z obecności swoich produktów na jednym z najbogatszych rynków świata, zaś do Oel Brack szerokim strumieniem płynęły najnowsze osiągnięcia technologii olejowej. Dylemat pojawił się na początku lat 90-tych, kiedy to europejskie stowarzyszenie konstruktorów samochodów CCMC, przekształcone później w ACEA, wprowadziło swoją klasyfikację jakościową olejów silnikowych. Europejscy producenci pojazdów coraz częściej wymagali w instrukcjach serwisowych stosowania olejów z klasyfikacją europejską. Jako że dylemat nie dotyczył tylko Szwajcarii, Quaker State zdecydował się na licencyjną produkcję dla Europy w Europie. Ze względu na wysokie rygory jakościowe poprzeczkę z wymaganiami zawieszono bardzo wysoko. Spośród wszystkich konkurentów pokonać potrafił ją tylko Oel Brack...

Firmę rozbudowano i unowocześniono, przykładając specjalna uwagę do zaplecza badawczo - kontrolnego. Zadanie licencyjne polegało bowiem nie tylko na samej produkcji wysokojakościowych olejów, ale wymagało tworzenia nowych, europejskich receptur. Wszystkie nowe produkty zyskiwały akceptację Quaker State jednak technologia pozostawała własnością Oel Brack.

Połączenie nowoczesnego wyposażenia ze szwajcarską starannością i precyzyjną organizacją pracy pozwoliło firmie otrzymać w 2002 roku certyfikat ISO 9001:2000 i ISO 14001:1996. Również w roku 2002, korzystając z bogatego doświadczenia i posiadanych technologii Oel Brack A.G. rozpoczęła przygotowania do uruchomienia własnej linii produktów, przeznaczonych na rynki europejskie. Za naczelną dewizę przyjęto, że będą to produkty tylko z jakościowo najwyższej półki.

I tak na początku II połowy 2003 pojawił się olej silnikowy Super Diesel w klasie CI-4/ Global DHD-1, pełna gama olejów syntetycznych z olejem w klasie 0W-30 VW Long Life na czele i dużo, dużo innych. Wszystkie już pod nową marką "Midland" nawiązującą do centralnego położenia Szwajcarii w Europie.

Produkty te pojawiły się też w Polsce. Na rynku polskim są obecne pod handlową nazwą "Midland", zastrzeżoną dla wszystkich produktów Oel Brack w Polsce www.oelbrack.ch.

 

 

« wstecz

Auto Moto Georg 43-400 Cieszyn, ul. Bielska 26, tel. 033 852 14 73, tel./fax 033 851 48 53, e-mail: biuro@autogeorg.pl, NIP 548-005-48-88

created by Optimal